EMLAKTA GECMIS VE GELECEK

Tuesday May 26th, 2020

Share

EMLAKTA GEÇMİŞ VE GELECEK

 

Emlakta değişim süreklidir. Değişim algılanmadığı zaman birşeylerin yanlış gittiğini anlamak lazım. Bu yüzden, gayrimenkul danışmanı da değişim ile eş-zamanlı gelişmelidir.

 

Emlak sektöründe son 30 yıldan günümüze kadar olan değişimi gözönünde bulundurduğunuzda, faks ve internetin bulunmadığı dönemden bu döneme yaşanan değişimi çok daha net görebiliriz. Değişim devam edecek. Yalnız bu defa ivmenin ibresi bayağı yüksekten seyredecek. 5 yıldaki değişim 5 ayda olacak.

 

Hedef sadece teknoloji kullanmak olmamalı, bu teknolojik değişimi pazarlama yöntemlerine de eklemek de gerekiyor. Gayrimenkul danışmanının işi reklam yapmak değil, pazarlamadir. Kendi markasını (ismini) ve mülkiyeti pazarlamaktır.

 

Gayrimenkul, hedef kitlesi en geniş sektörlerden biridir. Okuma yazma bilmiyenden üniversite mezununa, gençten yaşlıya çok geniş bir yelpazedir. Bu yüzden, sihirli tek bir pazarlama metodu yoktur ama bilinen bütün yöntemleri kullanma yeteneği ve bilinci de olmak zorundadır. Kâğıdı kalemi eline alıp imzalamadan işlem yapılmayacağına inanan bir müşteri profilinin yanı sıra aksine her şeyi sanal ortamda yapan da var.

 

Üyesi olduğum Toronto Emlakçılar Kurulu, bu hafta MLS sistemine “Facebook”, “Zoom”, “Youtube” ve “Instagram” gibi programlarla canli yayın yapabilme işlemlerini de entegre etti. Ayrıca, yüklenebilen resim sayısı ve sanal turlar içinde kullanım alanını da genişletti.

Ben her zaman profesyonel fotoğrafçı ile çalıştım. Fotoğrafcı ve Web tasarımcısı arkadaşlar hizmetleri arasına “Matterport”, “3D” ve “360 Derece”, gibi birçok yeni yöntem ekledi.

 

REMAX Canada, “Zoom” ile protokol imzalayıp “ZoomPro” uygulamasını acentaların hizmetine ücretsiz sundu. Ayrıca kullanım kişi sayısı ve süre konularında da birçok yeni hizmet ekledi.

 

REMAX Canada, “Boxbrownie” ile Virtual Staging (Sanal sahneleme) için protokol imzaladı. Daha once bir evi eşyalı hale getirmek binlerce dolara malolurken, bu uygulama sayesinde artık sadece 80 dolar. REMAX Canada, çok yakın zamanda bu yeni dönemin kaçınılmazı olacak birçok yeni uygulamayı da hizmetimize sunacak.

 

John Maxwell'in dediği gibi; “Haberleri dinlemeden de dünyadan haberdar oluyorum”.

Tabî olduğum belediyedeki aktiviteler beni daha çok ilgilendiriyor. Genelikle sosyal sorumluluk projelerini ya başlatmış ya da destek olmuşumdur. Covid-19 sürecinde de hastaneler için ücretsiz maske yapanlara aktif destekte bulundum ve bu çabalarının geniş kesimlere dulurulmasında, ve yayılmasına ön ayak oldum. Yakın zamanda bir üniversite ile "Salgın hastalık sadece sağlık sorunuyla değil, yaşam alanlarımızın düzeniyle de alakalıdır" temalı çalışma yapacağım.

 

Gayrimenkul danışmanın işi insanların hedeflerine ulaşmasında en büyük rolü oynamaktır. Bu misyondan dolayı gayrimenkul danışmanı, kendini tam donanımlı hale getirmek zorundadır. Onlar hedeflerine ulaşma mutluluğunu yaşadığında, aynı keyfi gayrimenkul danışmaları da alır ve ticarî olarak geleceğe yönelik bir yatırım daha yapmış olur.

 

Toronto'lu müteahitler bugünlerde emlaklarını sanal video ile satmaya çalışıyorlar. Bu tarızın müşterisi olduğu gibi örnek dairenin duvarlarına, kapısına dokanmadan almayacak kesim de her zaman olacak.

 

Bir diğer nokta da, pazarlamanın danışmandan danışmana göre fark edeceği. Hangisinde sonuç alınıyorsa, o yöntem öne çıkarılabilir ancak diğer bütün yöntemler ile de donanmış olmak lazım.

 

Ben, SEYFİ TOMAR olarak sloganım haline getirdiğim, “Kendime almayacağım mülkü müşterime tavsiye etmem" ilkesiyle hareket ettim. Sonuçta ben de bir tüketiciyim, En iyi analizi kendi üzerimde yapabilirim. Bana hitap eden pazarlama unsurlarını tespit edip, onlara ağırlık veriyorum. Inandiğim projeleri, mevkiyi, ürünü zekle pazarlayabiliyorum. Hitap ettiğim kesimde kendimi buluyorum. Didim'de yazlık veya arsa alacak kişide de, Toronto'da çocuğuna yatırım amacıyla daire alacak kişide de kendimi görüyorum.

 

Her pazarlama yöntemi değerlidir ama GÜVENDİĞİN BİRİNE sırtını yaslamak, karar verebilme duygusunun en güçlüsüdür. Bu yüzden, "Dostluklarda güven dürüstlükle kazanılır" diyorum.

 

İŞİMİZ MÜŞTERİNİN HEDEFİNE ULAŞMASI OLDUĞU İÇİN, BİZİMKİ DE KEYİFLİ BİR YOLCULUKTUR. Çok hoş bir duygu.

 

İlk intibada, imaj ve donanımlı görünme algısı oluşturmak çok mühimdir. Müşteriye ulaşmadan önce bunların önceden algılanmasını sağlamak lazım. Akabinde de o algıya layık olmak lazım.

 

Yeni süreçte dünya daha da küçülecek. Covid-19 sürecinde teknolojik ve eğitimsel formasyonumu genişletmeye yoğunlaşmış durumdayım. Uzmanlık alanımın ötesindeki ağımı da genişletip, bölge dışından da alıcı potansiyeli oluşturmaya yoğunlaşmış durumdayım. Bence yeni süreçteki değişimlerden biri de bu olacak. Gayrimenkul alıcısının ufku ve menzili daha da geniş olacak.

 

Değişen dünyada, insanî ilişkileri de, teknolojiyi de bilen, eski ve yeniyi aynı anda omuzlarında taşıması gereken bir mesleğin neferleriyiz.

#evdekal #seyfitomar

#tugemcanada

 

TUGEM AKADEMI’den faydali linkler:

https://www.canva.com/

https://recordscreen.io/

https://sites.google.com/new

 

 

 

 

 

EMLAKTA GEÇMİŞ VE GELECEK

 

Emlakta değişim  süreklidir. Değişim algılanmadığı zaman birşeylerin  yanlış  gittiğini  anlamak lazım. Bu yüzden, gayrimenkul danışmanı da değişim ile eş-zamanlı  gelişmelidir.

 

Emlak sektöründe son 30 yıldan günümüze kadar olan değişimi gözönünde bulundurduğunuzda, faks ve internetin bulunmadığı dönemden bu döneme yaşanan değişimi çok daha net görebiliriz. Değişim devam edecek. Yalnız bu defa ivmenin ibresi bayağı yüksekten seyredecek. 5 yıldaki değişim  5 ayda olacak.

 

Hedef sadece teknoloji kullanmak olmamalı, bu teknolojik değişimi pazarlama yöntemlerine de eklemek de gerekiyor.

Hhepimiz ayni tabiata doguyoruz, sinirlar, diller, dinler sunidir. Ihtiyacimiz olanlari kullanmasini bilirsek heyecanlaniriz ve heyecanlanirsak tutunuruz.

Butunu gorebilirsek basari saglayabiliriz. Tek bir yontem yalniz basina yetersizdir.

Emlakta BUTUNUN parcalari:

1- egitim

2- gundem

3- imaj

4- insaat bilgisi

5- uzmanlik bolge birikimi

6- sosyal medya yetisi

7- sunum icin gerekli olan teknolojik ozumsenmis kabiliyetler

8- sosyal sorumluluk katilimlari

9- belediye/tapu bilgi ve iliskiler

ve benzeri.....

Emlakcida insanlarin hayatina dokunabilme, dinleyebilme doyumsuzlugu var ise kaybetme korkusu yoktur. Bu donemde en cokda ihtiyacimiz olan sey budur. Cunku emlakci her an kopacak dikis ipinden ip uclari degil, kendirden ip uclari, hic bilmedigi kisilerin gecenin bir saati arayipnumaranizi bilmem kimden aldim "evimi satar misiniz", veya "sizinle ev almak istiyorum" biriktirmistir.

Gayrimenkul danışmanının işi reklam yapmak değil, pazarlamadir. Kendi markasını (ismini) ve mülkiyeti pazarlamaktır.

 

Gayrimenkul, hedef kitlesi en geniş sektörlerden biridir. Okuma yazma bilmiyenden üniversite  mezununa, gençten yaşlıya çok  geniş  bir yelpazedir. Bu yüzden, sihirli tek bir pazarlama metodu yoktur ama bilinen bütün yöntemleri kullanma yeteneği ve bilinci de olmak zorundadır. Kâğıdı kalemi eline alıp imzalamadan işlem yapılmayacağına inanan bir müşteri profilinin yanı sıra aksine her şeyi sanal ortamda yapan da var.

 

Üyesi olduğum Toronto Emlakçılar Kurulu, bu hafta MLS sistemine “Facebook”, “Zoom”, “Youtube” ve “Instagram” gibi  programlarla canli yayın yapabilme işlemlerini de entegre etti. Ayrıca, yüklenebilen resim sayısı ve sanal turlar içinde kullanım alanını da genişletti.

Ben her zaman profesyonel fotoğrafçı ile çalıştım. Fotoğrafcı ve Web tasarımcısı arkadaşlar hizmetleri arasına “Matterport”, “3D” ve “360 Derece”, gibi birçok  yeni yöntem  ekledi.

 

 

REMAX Canada,  “Zoom” ile protokol imzalayıp “ZoomPro” uygulamasını acentaların hizmetine ücretsiz sundu. Ayrıca kullanım kişi sayısı ve süre konularında da birçok yeni  hizmet ekledi.

 

REMAX Canada, “Boxbrownie” ile Virtual Staging (Sanal sahneleme) için protokol imzaladı. Daha once bir evi eşyalı hale getirmek binlerce dolara malolurken, bu uygulama sayesinde artık sadece 80 dolar. REMAX Canada, çok yakın zamanda bu yeni dönemin kaçınılmazı olacak birçok  yeni uygulamayı da hizmetimize sunacak.

 

John Maxwell'in dediği gibi; “Haberleri dinlemeden de dünyadan haberdar oluyorum”.

Tabî olduğum  belediyedeki aktiviteler beni daha çok ilgilendiriyor. Genelikle sosyal sorumluluk projelerini ya başlatmış ya da destek olmuşumdur. Covid-19 sürecinde de hastaneler için ücretsiz maske yapanlara aktif destekte bulundum ve bu çabalarının geniş kesimlere dulurulmasında, ve yayılmasına ön ayak oldum. Yakın zamanda bir üniversite  ile "Salgın  hastalık  sadece sağlık sorunuyla değil, yaşam alanlarımızın düzeniyle de alakalıdır" temalı  çalışma  yapacağım.

 

Gayrimenkul danışmanın  işi  insanların  hedeflerine ulaşmasında  en büyük  rolü  oynamaktır. Bu misyondan dolayı gayrimenkul danışmanı,  kendini tam donanımlı  hale getirmek zorundadır. Onlar hedeflerine ulaşma  mutluluğunu yaşadığında, aynı  keyfi gayrimenkul danışmaları da alır ve ticarî olarak geleceğe  yönelik bir yatırım  daha yapmış olur.

 

Toronto'lu müteahitler bugünlerde emlaklarını sanal video ile satmaya çalışıyorlar. Bu tarızın müşterisi olduğu gibi örnek  dairenin duvarlarına, kapısına dokanmadan almayacak kesim de her zaman olacak.

 

Bir diğer nokta da, pazarlamanın danışmandan  danışmana  göre fark edeceği. Hangisinde sonuç alınıyorsa, o yöntem öne  çıkarılabilir ancak diğer bütün yöntemler ile de donanmış olmak lazım.

 

Ben, SEYFİ TOMAR olarak sloganım haline getirdiğim, “Kendime almayacağım mülkü müşterime tavsiye etmem" ilkesiyle hareket ettim. Sonuçta ben de bir tüketiciyim, En iyi analizi   kendi üzerimde yapabilirim. Bana hitap eden pazarlama unsurlarını tespit edip, onlara ağırlık veriyorum. Inandiğim projeleri, mevkiyi, ürünü zekle pazarlayabiliyorum. Hitap ettiğim kesimde kendimi buluyorum. Didim'de yazlık veya arsa alacak kişide de, Toronto'da çocuğuna yatırım amacıyla daire alacak kişide de kendimi görüyorum.

 

Her pazarlama yöntemi değerlidir ama  GÜVENDİĞİN BİRİNE  sırtını yaslamak, karar verebilme duygusunun en güçlüsüdür. Bu yüzden, "Dostluklarda güven dürüstlükle kazanılır" diyorum.

 

İŞİMİZ MÜŞTERİNİN HEDEFİNE ULAŞMASI OLDUĞU İÇİN, BİZİMKİ DE KEYİFLİ BİR YOLCULUKTUR. Çok  hoş  bir duygu.

 

İlk intibada, imaj ve donanımlı görünme algısı oluşturmak çok  mühimdir. Müşteriye ulaşmadan önce bunların önceden algılanmasını sağlamak lazım. Akabinde de o algıya layık  olmak lazım.

 

Yeni süreçte  dünya  daha da küçülecek. Covid-19 sürecinde teknolojik ve eğitimsel formasyonumu genişletmeye  yoğunlaşmış durumdayım. Uzmanlık  alanımın  ötesindeki  ağımı da  genişletip, bölge  dışından  da alıcı  potansiyeli oluşturmaya yoğunlaşmış durumdayım.  Bence yeni süreçteki değişimlerden biri de bu olacak. Gayrimenkul alıcısının ufku ve menzili daha da geniş olacak.

 

Değişen dünyada, insanî ilişkileri de, teknolojiyi de bilen, eski ve yeniyi aynı anda omuzlarında  taşıması  gereken bir mesleğin neferleriyiz.

#evdekal #seyfitomar

Seyfi Tomar

29 yildir Kanada'nin Toronto sehrinde yasiyor.

1991 ITU Petrol Muhendisligi mezunu

8 yil Toronto'daki Kuzey Amerikanin en buyuk insaat sendikasinda muteahitler bolum baskanligi yapti

2011'den beri Remax Zeytin ve Remax Premier'de broker olarak calisiyor.

2018 yilinda Remax'da dunya capinda bireysel konut bireysel satisinda Remax Premier ve Zeytindeki toplam cirosundan dolayi dunyada 70.nci oldu.

TUGEM CANADA temsilcisidir.

 

____________________________________________________________-

 

 

EMLAKTA KORONA ETKİSİ

Her sabah korona doğuyor gözlerime , alarmsız, tıraşsız rehavet akıllı telefonumun aptallığına batıyor.

Sosyal yaşamdan izoleden, karantina aşamasına doğru itina ile geçerken,

Genel olarak Kanada’daki gayrimenkul piyasası oldukça sabırlı görünüyor.

Bu tür bir salgında turizm, denizcilik, havacılık, otomobil sektörlerinin ciddi yaralar alacağı kesin. Bazı ülkeler de inşaat ve emlakta iyi bir mukavemet gösteremeyecektir . Yalnız Kanada’nın müstesna göçmen ülkesi olma vaziyeti bu ihtimali biraz kısa erimli tutuyor.

Inşaat sektörü Kanada ekonomisi için oldukça hayati bir önem taşıyor.

Ayrıca, son bir kac yıldır yaşanan yetersiz ARZ’ın daha da derinleşmesinden dolayi Kanada Devleti;

Bankalari Paraya Boğuyor

Büyük ihtimal farkında olmayacaksınız ama bir çoğunuzun mortgage’lerini devlet satın almış olacak.

Kanada Mortgage Kurumu, CMHC (Canada Mortgage and Housing Corp) 2008 krizinde başarıyla yaptığı gibi (o zaman 69 milyar dolar, şimdi 159 milyar dolar), sorun yaşayan bankaların elindeki 150 milyar dolarlık mortgage’leri satın alip bankaları nakite boğarak, onlarıda sıkıntıdan kurtaracak. Aynı zamanda bankaların borç sahiplerini sıkıştırmamasını da sağlamış olacak. Zaten satın aldığı bu mortgage evrakları parasal mülkiyet olduğu için hazinede borç (veya eksi) olarak daa görünmeyecek .

Bir cok bilirkişinin dediği gibi, ” Canada’s once-hot housing market as too big to fail” (Bir zamanlar son derece canlı olan Kanada emlak piyasası batmayacak kadar büyük)

Bu arada, Toronto Belediye Başkanı John Tory bugünlerde Korona virüsünün yanı sıra yetersiz konut sıkıntısıyla da boğuşuyor. Bu hafta birçok tanıdık müteaahhitle görüşen John Tory, acil olması için Modüler Evlerden, her türlü hızlı inşaa edilecek konutlara kadar birçok seçeneği ele alıyor. Bu arada Ontario ve Kanada hükümetlerinin ekonomik yardım rüzgarını da arkasına aldığı belirtiliyor.

Belediye Başkanı Tory, bütün sığınma evlerini boşalttı. 1.200 otel odasını, bir odaya bir kişi kalacak şekilde kiraladı. Bu koronalı günlerde hiç kimsenin sokakta veya sığınma evlerinde kalmaması için uğraşıyor .

Toronto belediyesi yılda 4 bin konut inşaatının belediye tarafindan yapılması porjesini  bütçesine de ekledi.

Mecbur olmadıkça konut alınıp satılacak dönem değil ama mortgage oranlarının %2’nin altında seyr etmesini bekledigimiz gelecek aylar için, ” Merkezi Kredi Puanınızı (Equifax)” , son iki yıldaki vergi beyanname ve peşinat için lazım olan nakitlerini hazır tutunuz.

Yeni dönemde donanımlı , eğitimli , piyasayı anlayan, sizin menfaatinize gayette ihtiyadi davranacak emlakçılar ile yolunuza devam etmenizi tavsiye ederim.

Konutta yeni projeler ve farkli ürünler Sonbahar gibi pazara sunulmasını bekliyoruz.

Krizlerde Çözümler Doğar….

Krizlerden sonra dünya değişir.

Uzun erimli düşün ve güvenilir liman gayrimenkuldan şaşma .

Birde Metropolitan bölge ve konut olursa cabasi….

 

TÜRBÜLANS  GEÇİCİDİR

Son yıllarda  sıklıkla uçak  yolculuğu  yapmaktayız.

Bir çok defa uçak türbülansa girmistir. Türbülans anında  dünyanın  sonu gelmiş  gibi panikleyenler olduğu gibi, sükûnet ve olgunlukla geçmesini  bekleyenler de oluyor. Çünkü herkes biliyor ki, birazdan geçecek ve normal yolculuk devam edecek.

Zaten türbülans toplam yolculuğun  çok  çok  küçük bir kesitidir. Tekerlekler yerle temas eder, alkışlar  yükselir, sevenlere veya  tatil noktalarına ulaşılır.

Başlıkta  da anlaşıldığı gibi COVID-19 geçicidir.

Vücut hasta ve stresliyken anormal tavırlar  takınır. O yüzden, hasta olmadan önce  vücut  bu duruma hazırlanmalıdır. Mide meyve, sebze, vitamin, protein ve bol sıvıyla beslenirken, aynı şekilde beyine giden otobanları oluşturan ağız, göz ve kulaklardan da değerli  besinler gönderilmelidir.

Ağızdan bol oksijen alınmalı, Kulaklar TV haberlerine kapatılmalıdır. Onun yerine güvenilir kaynaklardan elde edilecek günlük 5 dakikalık haber yeterlidir. Muzik, aile sohbetleri, nükte gibi değerli  sesleri duymak daha anlamlı ve hatta farzdır. Gözler içinde  korku, dehşet  görüntüleri  yerine tabiat, sanat, komedi türü  görsellere yönlendirilmelidir. Akıl ve mide doğru  beslenirse, baş etmeyecegi virüs  yoktur.

Ne kafaya takılırsa , o akılda  abartılıp  gözde  büyütülür. Eger problemlere yoğunlaşılırsa, problemler gözde  büyür. Iyi şeyler  takip edilirse, bu iyi şeyler  tüm çevrenize hemen yayılır.

Zor bir süreçten  geçildiği  herkesin jabul ettiği  bir gerçekliktir.

AMA BU SÜREÇ GEÇİCİ!

Bu “türbülanstan” dolayi 5 yıldaki  teknolojik gelişmeler  5 aya sığdırılıyor. 5 yılda ailemize lütfetmediğimiz zamanı 5 haftada ayırdık.Güzel aile hatıraları albümlerde yerini almaya başladı bile.

Çevremdeki insanların  ekonomik ve psikolojik olarak sıkıntılı  günler  geçirdiğini  görüyor, yapabildigim kadarıyla  yardımcı  olmaya çalışıyorum.

Mesleğimi  yapamıyorum  diye bir köşede  gizlenmiyorum. Telefon ve internet aracılığıyla bilgi yardımında bulunarak ve koordinasyonlar yaparak görünür  olmaya çalışıyorum. Hergün  burdayım  ve elimden geleni yapacağım.

Tek önceliğim insanların sağlıģıdır. Ekonomik dogruları da paylaşıyorum.

Hayat muhteşem  bir yolculuk ise, Covid-19 geçici  bir türbülanstır.

Düzenimizi , mutlulugumuzu bozamaz.

Daha güçlü  ve daha gelişmiş  olarak çıkacağız.

#evdekal #seyfitomar

 

 

Fırtınalı günlerde ufkumuzu yitirdiğimiz olur.

Iste bu süreçlerde yol gösterenler gözümüzü açmamızı tetikler,

Lâkin asıl keramet kişinin etrafını gözetilmesini ogrenmesiyle başlar.

Gün başlar.

Gunes başlar.

#evdekal ve her sabah aynaya gülümseyerek bak, göreceksin ki O da sana gülecek ve o gülücük içini ısıtacak, fevkalâde bir enerji verecek. Etrafındaki herbir canlı bir aynadır sana. Gülümse ki, o da sana gülsün.

#seyfitomar

 

 

 

GÜNAYDIN EVDE KALANLAR ve bizim için kendilerini feda edip işe gidenler.

DÜNYA DEGISIYOR

YELKOVANDA AKREPDE AYNI YÖNE

iyiliğe doğru yarışıyor,

Korona tedbirimizi şaşırttı ama

Yönümüzü düzeltti

Şimdi hep aynı tarafa

Aynı menzile

Komşumuza bir adım uzağız

Ama dünyayı görür olduk,

27 günde Kanadadan Turkiyeden binlerce dost edindim,

Şimdi Kanada'da toplantılar, arabuluculuk mahkemeleri, avukatlık hizmetleri, doktor muayene işlemleri daha birçok şey muhabet sıcaklığında trafikte stres olmadan, ailene ayıracak zamandan fedakarlık yapmadan gerçekleşiyor.

Bence kisa dönemde tedirgin olacağız, korkacağız ama uzun erimli olarak insanlığın ve tabiatın hoyratça tepelenmesine bir nebze dur diyeceğiz.

Bundan sonra hicbir salgına bu kadar hazırlıksız yakalanmayacagiz.

"Güzel Günler Göreceğiz "

#seyfitomar #brokerseyfitomar #remaxseyfitomar #tugemcanada

 

 

KORONA

Hiç uyumayan şehirlere

Hiç durmayan makinalara

Hiç yorulmayan işçilere

BIR NEFES VERDI,

Şimdi

Şehirde kuş ve böcek sesleri

Çocuk ve annebaba aynı sofrada.

Huzur, komşuluk, güneş ışıkları

Ne kadar da farkında olmadan nefes almışız.

KORONA gelip geçicidir, bir kaç aya kadar unuturuz,

Ama

Umut ederim yönümüzü değiştirmiştir,

Işimizde başarı kriterimiz; deger sunabilmek

Ailemiz, arkadaşlarımız, komşularımız önceliğimiz olacak,

.

2020 Insanlik Miladıdır

Koronadan Sonra:

Ekip ruhuyla, hep birlikte güneşi zapt edeceğiz.

 

 

Karıncalar önüne bir engel çıktığında yönünü değiştirip başka bir yoldan o engeli geçerler ve

Özel bir koku salarak diğer karıncalara yol gösterirler.

Engeller sorun değil, yeni yöntemlerin keşf edilebilmesi için tetikleyicidir.

-----------------

Ants, when an obstacle appears, they change their direction and cross that obstacle in another way,

They emit a special fragrance and guide other ants.

Obstacles are not a problem, they are a trigger for new methods to be discovered.

#seyfitomar #tugemcanada

#evdekal #stayhome

- virtual open houses

- esignature

- e transfer

- covid19 condition

- matterport 3D walk thru

- etc....

 

 

Ömür 3 Mevsim 6 Ay

‐-----------------------------------

Irademiz dışında isimlendirme, sıfatlandırmanın yapıldığı

Toplumsal tabuların enjekte edildiği

Her ebeveynin başarı (veya başarısızlık) projesi: DOĞUM Mevsiminin ÇOCUKLUK Ayı.

--------------------------

Gençlik Mevsimi

Kişilik Oluşumu (Benlik) Ayı: Asi mi asi, yumruğunun dünyayı yıkacağını zan edildiği ay. Ne fırtınalar kopar burda; ırklar, dinler, cinsiyetler, ideolojiler ve idealler hunharca tepelenir.

Sosyal Sorumluluk Ayı

Katırın yükü kendi ağırlığından çok.

Bildirilmiştir, kakalandırılmıştır dünyanın derdi heybesine, yürü ya kulum mecalin yettiğince...

Gecikmişlik Tutunması Ayı

Ilk yüz metreyi koşanlar önde gölge ediyorlar, ufuktaki güneşi görmeye hali yok ve daha maraton koşulacak.

Kavuşur mu bu nehir denizlere bilinmez. Nehir yatağına düşman, dere akan suya kindar.

Gider mi gitmez mi bilinmez.

Kabullenmiş Huzur Ayı

Eleğini asmış duvara, vurmaz kendini yeni kulvarlara.

Hem yattığı yere razı, hem yatağına.

-----------------------

Keder Mevsimi

Yaşlılık Ayı

Bırak yapıp ettiklerini, hayatın kendisi dolanır boynuna .

Öyle hızlı bir tren.

Yarım aylık bu mevsim, batılıların Aralık ayı gibidir, iki hafta çalışırsın ve ondan sonra hazırlık moduna gireyim diyene kadar ay biter, güz biter, mevsim biter.

Her aldığımız nefesin bir öncekinden farklı olan ömür, aynı zamanda da, yaptıklarının tekrarıdır tezatlığını içinde barındırır.

Salgınlar aynı, sevdalar aynı lakin sonuçlar farklı farklı, gönüller paramparça, alev yeri.

Çünkü hiçkimse bilmez onlardan önce yananları.

Seyfi Tomar

5 Nisan 2020

 

 

 

 

Why Investors From Turkey and Others Should Invest in Toronto Real Estate

Many Investors from Turkey have become rich and desire to diversify their investment portfolio to keep their money safe.

Safety is a key consideration when deciding what to invest in, and this is what makes investors so interested in Toronto’s real estate market.

Another possible investment option would be to go all out in international or domestic stock markets.

This fall in stock market indices is likely to lead to an increased attractiveness for real estate as a sheltered investment, with people moving their investments from stock to real estate since the stock market is very volatile right now.

Real estate is considered a leveraged investment and it has some level of volatility, it’s volatility is relatively low.

As such, the value of your real estate investment keeps increasing in the long term as long as there is positive population growth, especially for the Greater Toronto Area, which attracts hundreds of thousands of immigrants every year. Working with an experienced real estate agent like Broker Seyfi Tomar is very critical in deciding where to make real estate investments in Toronto.

The benefits of living in a vibrant city like Toronto include access to basic amenities alongside several job opportunities, making it an amazing real estate marketing hub.

 

 

MUTASYONA UĞRUYORUZ

Hayvanlar arası bir virüs mutasyona uğrayıp insana ve oradan da mutasyona uğrayıp insanlar arası bulaşıcı bir virus yapısı aldı.

Korona sadece kendisi mutasyona uğramadı,

Bizleri mutasyona uğrattı.

Emlaktaki çalışmamız değişti.

Ilk defa çocuklarımızın eğitimini bu kadar onemsememizin mutasyonunu yaşıyoruz.

Halk sağlığının doktorların, hemşirelerin yüreğinden geçtiğinin mutasyonunu yaşıyoruz.

Küreselleştik ama her konuda "tamamen" dışarı bağımlı olmamanın mutasyonu var başımızda.

Şehirleşme çılgınlığının "uydu şehirler " mutasyonu var ufukta.

GAYRIMENKUL MUTASYONU

Tabii ki dünya ekonomisi tümden etkilenecek ama hepimiz "aynı gemide" olduğumuza ve "varlık" sadece el değiştirdiğine göre, bu bir emlak krizi değil, ERTELENMİŞ PAZAR (GREAT DISRAPTION- DEALYED ACTIVE MARKET)dır.

Bu süreçte arz 'dengesi bozulmuş müteahitler' tarafından öngörülenden daha fazla etkilenecek, ama büyüyen talebin önüne geçilemez. Talep; nüfus, göç gibi doğal nedenlerden dolayı mevcut yerini koruyacaktır.

Dolayısıyla korona depremi ve artçı dalgalarından sonra "BİRİKMİŞ" bir talep ve "YETERSİZ " arzın getirdiği Sıcak Gayrimenkul Dönemi ufuktadır.

Temmuz/Ağustosa kadar acil elden çıkarmak istiyen satıcılar ve fırsat peşindeki alıcıların sunî istatistikleri pazar icin belirleyici değil-dir.

Onceliklerimiz, sağlığımız, günlük ihtiyaçlarımız, çocuklarımızın eğitimidir. Yalnız Nefs ve Nefesten oluşan insan, nefsinide doyurmak için yatırıma yönelecektir. Önümüzdeki yakın süreçte, pazarı anlamaya çalışan (anlamayan), virüsün etkisini bilmeyen satıcılar Sahibinden satışlardan profosyonel yardım alacağı emlakçılara yüzünü çevirecektir.

Halkımızın zor günlerinde, önceliklerini gidermeye çalıştığı bu günlerde her türlü konuda yanındayız.

Pek yakındaki güzel günler için ayaktayız, hazırız, donanımlıyız .

Bizde mutasyona uğradık; daha donanımlı ve bilgili emlakçılar olarak yanınızdayız.

 

 

Real Estate After Corona

Real estate market is not immune of economic disability,

and because of those affects, It will shape differently from now on.

In short term, Spring Market has been pushed to July, August, September 2020.

Canadian supply and demand balance (imbalance) will bring back hot Toronto real estate market.

In that new era:

1- Real estate Listing pictures will go beyond 20 pictures to 100's of pictures, improved virtual tours with drones that include neighborhood as well.

2- Bank draft deposit to EFT, etransfer deposit system.

3- Moving away from standard condominium to "Lifestyle Community Condo" projects.

4- Unemployment rate will be lot higher, and digital world will be more effective, therefore, our governments will go beyond welfare assistance to "abundance fund" for every person not employed to be consumer.

5- Online health system will be capable to do examination to any surgical operation.

6- Shopping Malls will be socializing places, because we will be doing more online shopping and more self checkouts, etc... 7- All government services will be online.

8- Education system will be enjoying a major revolution towards digital world.

9- Crypto currencies will bounce back tremendously and meanwhile we will be using less cash.

10- individualism will be smashed by state and major internet companies and hopefully, we will see collectivism rise one day. Seyfi Tomar

_________________________________________________

Corona'dan Sonra,

Gayrimenkul ekonomik sorunlar konusunda imtiyazli değildir, emlak sektorude bazi değişiklikler yaşayacaktır . Bu salgindan dolayı, hayatımız bazı degisikliklere uğrayacaktır ..

Kısa vadede,

Emlaktaki "Bahar Pazari" Temmuz, Ağustos, Eylul aylarına kaydı.

Kanada'nin arz ve talep dengesiizligi, sıcak Toronto emlak piyasasını geri getirecek.

Bu yeni dönemde :

1- MLS'e koyduğumuz 20 resimden 100'lerce resimlere, mahalle de dahil olmak üzere dronlu sanal turlara gidilecektir.

2-Depozito icin Bank Draft yerine etransfer, EFT, havale sistemi kullanılacaktır .

3- Standart apartman konsepti zaman ile "Lifestyle Community Condo" projelerine yerini bırakacaktır.

4- İşsizlik oranı daha yüksek olacak ve dijital dünya daha etkili olacak, bunun için hükümetlerimiz tüketici olarak istihdam edilmeyen herkes için “ (abundance fund)” ile welfare yardımının ötesine geçecek.

5- Sağlık sitemi muayenden cerrahi operasyona kadar bir cok seyi dijitallestirecektir. Hastahane ve bircok kalabalik yerde yüz tanıması ile bireyler istenilen noktaya yönlendirecektir .

6- Alışveriş Merkezleri alışverişten çok sosyalleşme Alani olacaktir, çünkü bizler online alışveriş geçip büyük marketlerde hiç çalisan görmeden , kendimiz ihtiyacimizi alip kasaya bile ugramadan çıkabileceğiz vb.

7- Tüm devlet hizmetleri online olacak.

8- Eğitim sistemi dijital dünyaya doğru büyük bir devrim yaşayacak.

9- Kripto para birimleri ÇOK BÜYÜK bir şekilde geri dönecek ve bu arada daha az nakit kullanacağız.

10- BIREY devlet ve büyük internet şirketleri tarafından ezilecek,

Ve umarım kolektivizm bir gün yükseldiğini göreceğiz. Birlikte bu gidişatı biraz frenleyebiliriz.

Korona Anatomisi

✨Mânen ve zihnen kendini anlamış kişi zengindir.

🌟Kendimizi ve hayatı noksan tanıdığımızdan bir-iki çalım ile gol atmak isteriz. Halbuki saha 120 metredir (hayat); geri dönüşler , gol yemeler, yüzlerce çalım atmak gerekebilir. Ama insanoğlu sonuca kitlenir. Yolculuğa değil . (keyifli olan yolculuktur, neyse bu başka zamana).

✨Normalde hayat kargaşamızdaki hedef sorulsa, sevdiklerimize, ailemize güzel şeyler bırakmak olduğunu vurgularız.

🌟Lakin aynı sevdiklerimiz ile sevecen bir ortam paylaşmaya ☕☕ başladığımızda "hapis" olmuş oluyoruz!

✨ Dolayisiyla nezdimizdeki korku ve sevgi💞 IKILEMI yüzümüze vuruyor.

✨ KORKU: kavuşma arzusu yolculuğunda bilinmeyenlerin karşısında altına işemektir.

💞💞

🌟 SEVGI; şimdidir. Seyfi'nin bunu yazmakta haz aldığı an. Senin bunu okumakta olduğun andir, sevgi.

✨ Sevginin 💞💞 endişesi, yarını, korkusu yoktur. Dolayisyla şimdi sevdiklerimle birlikte isem, paylaşımlarımızı ☕☕💕 çoğaltmak tek derdim ise hepimizin yüreği hafif ve sevgi doludur.

🌟 Ama, şimdiyi yok sayıp 3 ay, 5 ay, 1 yıl sonranın derdinde isem, korku virüsü beni teslim almıştır.

✨Zaten Korku Virüsü aşısı bulunmamış en uzun ömürlü virüstür .

🌟 Korku ve endişe kelepçe , pranga gibidir; sıkar , daraltır , negative enerji pompalar.

✨ Halbuki sevgi ve öğrenmek öylemi ki, uçsuz bucaksızdır, uçan keklik icin gök ne kadar sınırsız ve özgür alan ise,

sevmekte 💞💞hafifletici, özgürleştiricidir

ve sinirsizdir ∞ ∞ .

🌟 Öğrenmek , okumak da öyledir, bir tuneli yararak aydınlığa varma arzusu gibidir.

Corona Virüsü pek yakında unutulur.

✨Siz sevgiyi 💞💞 korku virüsüne teslim etmeyin.

🌟 Evde kalın , sevdikleriniz ile güzel anılar paylaşın ☕☕💕. İleride sadece o hatıralar yaşayacak ,

başka herşey buharlaşacak .

31 Mart 2020, Seyfi Tomar

 

 

 

SIZDEN BIRIYIM,

Hepimiz birbirimize benzesekte alisveriste, hizmety almakta, karar vermekte secimler yapiyor ve bireysel tercihler ile farkliliklar harmoni olusturuyor. Peki bu kararlar hangi kriterlere gore veriliyor.

Nasil musteri analizleri yaparken; once kendimi bir tuketici, bir musteri gibi gorup analizleri kendi uzerimde yaptiysam, benzer sekilde neden binlerce emlakci icinde Seyfi Tomar’I sectim?

Takasta kotuluk, iyilik ve alisveris unsurlari muhimdir. Kotuluk barizdir, hisedilir, kotuluk yapilan birey takastan memnuniyetsizlikle ayrilir. Alisveris ve iyilik arasinda ince bir cizgi vardir.

Cocuguna bakarsin karsiligi beklenilmez, tanimadigin birine  semsiyeni verip gidersin, gozlerinin icine bakarak itimat eder yuzlerce yeni gocmene kefil olup is istihdami yaratirsin.

Birde alisveris aliskanliklarimiz vardir ki, esin yemek yapar, sen bulasik yikarsin, bir vakifa yardim edersin onlarda kocaman plaketlerle tanitim yaparlar. Para basarsin kendi hakkinda haber yaptirirsin.

Kendimi o kadar iyi donanimli ve tecrubeli hale getirdim ve hala ogrenmeye devam ediyorumBireyler bana gelmezse bircok ongoruden mahrum kalacagini biliyorlar. Insaattan, muteahitlere, siyasetcilere, yuksek ogrenim bilgilerine, emlaga kadar bircok konudaki yogrulmus, ozumsenmis kabiliyetim musterilere kaybetmek istemeyecekleri firsatlar sunuyor.

Birikimli, kredibilitesi yuksek,farkli mevzulardaki egitimlerim: Turkiye’de emlak, Kanada’da emlak, hafiye uzmanligi, seyahat uzmanligi, isci kanunlari uzmanligi, emeklilik, petrol muhendisligi, enerji tasaruflu konutlar gibi hizmetler beni yetkin kiliyor. Beni taniyan ve benimle is yapanlarin tavsiyesi fevkalade yuksek bir mertebededir.

2003’den beri Toronto ve cevresindeki sosyal sorumluluk projelerinin oncu isimlerinden omusumdur. Toplumdaki durusum, gonululugum 17 yildir hep ayni veya daha iyi bir noktadadir. Bir telefon uzakliktayim.

Sizden biriyim. Ayni hedefler ve ortak degerler icin ugrasiyoruz. Toplumumun ne bir adim gerisinde, need ilerisindeyim. Hep onlarlayim.Ortak paydalarimiz hep ortusur, muhabetlerimiz bizi yakinlastirir. Ticaretten once, gunluk konusmalarimiz; diziler, spor, virus, gocmenlik daha sicak bir aidet duygusu yaratir.

Onlardan bana guvenmelerini beklemeden once, ben onlara guvendigimi hisettiririm. Bize benzeyen digger emlakci-musteri iliskilerini isaret edip, farkimizi ve benzer calisma sekillerimizi aciklarim.

Ictenlik ve samimiyet ile yasanan bu yakinlik, hissiyatdan sonra portfoy rahatlikla alinir.

 

 

 

YAY'ın sabrı OK'u hedefe kitler

Aslında çocukluğuma gidip "kuş lastiginden" metafor yapacaktım ama insanî tarafim tedirgin oldu.

Ok ile yayın ilişkisi daha makul geldi.

.

Neden Ok ile yay aklıma geldi?

Şimdiki ekonomi, Covid 19 sürecinden dolayıdır.

.

Her yay çeken, ok atan iyi okcu değildir.

Iyi bir eğitim ve tecrübe gereklidir.

.

Şimdi içinde bulundugumuz #evdekal süreci buna mukemmel bir olanak sağlıyor.

Çalışmamak cok yorucudur.

Onun yerine yaptığımız veya yapmak istediğimiz meslek konusunda büyük kararlar alma zamanıdır. Eğer bu dönemi ok ile yay ilişkisini öğrenmek gibi, eğitimimize verirsek, çok yakında yari-normal veya tam normal hayata geçtiğimizde zıpkın gibi hazır oluruz. Mükemmel olmak gibi bir derdimiz yok, yaptığımız işi sevmek ve ömür boyu öğrencisi olmak onemlidir. Vakitlice eksiklikleri gidermektir.

.

Toplumda büyük bir kesimin "belirsizlik" olarak algılayıp endişe, korku içinde yıkılacak evde sütuna sarıldığı günümüzde, bu ruh halindekileri kesin kaybedenler olacaktır. Bu tedbir değil, ruhî talandir.

Ekonomik grafiklerdeki V, U, W veya el arabasıda olsa, bu grafikler tekrar dipten yükselişe geçmeyi işaret eder. Yükseliş 100%'dir, ama ülkesine, sektörüne , bölgesine göre farklılıklar arz eder.

.

Kesinlikle eminim ortada bir "belirsizlik" yoktur. Katiyen bu günler bitecek ve bugünleri ömrümüzün en onemli tarihi olayı olarak binlerce defa hikayelerimize baş yapıt yapacağız..

.

TORONTO, diğer şehirlere göre daha avantajli bir durumdadır:

1-Turizme bağlılığı yoktur.

2- Göçmen ülkesi olan Kanada'nın en önemli yatırımcı göçmen (yıllık 300,000 aile civari) limanıdır.

3- Kanada'nın beyni/motor gücü olduğu için, önümüzdeki süreçte gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerin ihtiyaçları önemli bir miktarı Toronto üzerinden sağlanacaktır.

4- Uluslararası öğrenci çekim merkezi olacaktır

5- Covid 19'dan sonra dünyadaki birçok ülkedeki politik kargaşalardan kaçan sermayenin güvenilir limanidir.

6- Dijital dünyada en büyük dijital istihdama sahip şehirlerden biridir. Google, Amazon, Microsoft gibi şirketlerin Amerika kıtasındaki ilk 10 şehrinden biridir.

.

Bunlar gibi bir çok sebepten dolayi Toronto ekonomisi U seyrinde olacak, bir kaç yıl içinde eskisinden daha büyük bir ticarî hacme sahip olacaktır.

.

EMLAK:

Herşeyden önce emlakçı ile emlak sektörünü ayrı ayrı değerlendirmek lazım.

EMLAKCI V grafigi ile hızla Covid 19 öncesi günleri yakalayacaktır. Çünkü bu ekonomik buhrandan zarar görenler veya Fayda görenler hepsi mulkiyet değiştirecektir ve Emlakçının hizmet bedeli yapılan işlem sayısına tabii olduguna göre, emlakçının ekonomik grafigi hızla V gösterecektir.

TORONTO'da EMLAK SEKTÖRÜ de U dönüşü ile bir yıl içinde o eski ateşli market günlerini yakalayacaktır. Bunun sebebi yukarda Toronto'yu avantajlı kılan sebeplerin getirdiği TALEPin kontrol edilemez şekilde firlamasından olacaktır.

C6ok dâhiyane çözümler bulmalıyız ki, Toronto'nun yetersiz konut meselesini ivedilikle hal edelim.

.

Eğer eğitimli , tecrübeli olursak yay ile Okun münasebetini anlarız.

Bugünlerde bizim göstereceğimiz sabır, kendimiz yolcu gördüğümüzdendir . Mesleğimiz müşterilerimizin hedefini yerine getirmesine yardımcı olmaktir.

Bizim sabrımız, itimatımız, tecrübemiz Ok'u hedefe kitler.

#evdekal #seyfitomar

Post a comment