EMLAKTA KORONA ETKISI

Thursday May 28th, 2020

Share

EMLAKTA KORONA ETKİSİ

Her sabah korona doğuyor gözlerime , alarmsız, tıraşsız rehavet akıllı telefonumun aptallığına batıyor.

Sosyal yaşamdan izoleden, karantina aşamasına doğru itina ile geçerken,
Genel olarak Kanada’daki gayrimenkul piyasası oldukça sabırlı görünüyor.

Bu tür bir salgında turizm, denizcilik, havacılık, otomobil sektörlerinin ciddi yaralar alacağı kesin. Bazı ülkeler de inşaat ve emlakta iyi bir mukavemet gösteremeyecektir . Yalnız Kanada’nın müstesna göçmen ülkesi olma vaziyeti bu ihtimali biraz kısa erimli tutuyor.
Inşaat sektörü Kanada ekonomisi için oldukça hayati bir önem taşıyor.
Ayrıca, son bir kac yıldır yaşanan yetersiz ARZ’ın daha da derinleşmesinden dolayi Kanada Devleti;

Bankalari Paraya Boğuyor

Büyük ihtimal farkında olmayacaksınız ama bir çoğunuzun mortgage’lerini devlet satın almış olacak.
Kanada Mortgage Kurumu, CMHC (Canada Mortgage and Housing Corp) 2008 krizinde başarıyla yaptığı gibi (o zaman 69 milyar dolar, şimdi 159 milyar dolar), sorun yaşayan bankaların elindeki 150 milyar dolarlık mortgage’leri satın alip bankaları nakite boğarak, onlarıda sıkıntıdan kurtaracak. Aynı zamanda bankaların borç sahiplerini sıkıştırmamasını da sağlamış olacak. Zaten satın aldığı bu mortgage evrakları parasal mülkiyet olduğu için hazinede borç (veya eksi) olarak daa görünmeyecek .

Bir cok bilirkişinin dediği gibi, ” Canada’s once-hot housing market as too big to fail” (Bir zamanlar son derece canlı olan Kanada emlak piyasası batmayacak kadar büyük)

Bu arada, Toronto Belediye Başkanı John Tory bugünlerde Korona virüsünün yanı sıra yetersiz konut sıkıntısıyla da boğuşuyor. Bu hafta birçok tanıdık müteaahhitle görüşen John Tory, acil olması için Modüler Evlerden, her türlü hızlı inşaa edilecek konutlara kadar birçok seçeneği ele alıyor. Bu arada Ontario ve Kanada hükümetlerinin ekonomik yardım rüzgarını da arkasına aldığı belirtiliyor.

Belediye Başkanı Tory, bütün sığınma evlerini boşalttı. 1.200 otel odasını, bir odaya bir kişi kalacak şekilde kiraladı. Bu koronalı günlerde hiç kimsenin sokakta veya sığınma evlerinde kalmaması için uğraşıyor .

Toronto belediyesi yılda 4 bin konut inşaatının belediye tarafindan yapılması porjesini  bütçesine de ekledi.

Mecbur olmadıkça konut alınıp satılacak dönem değil ama mortgage oranlarının %2’nin altında seyr etmesini bekledigimiz gelecek aylar için, ” Merkezi Kredi Puanınızı (Equifax)” , son iki yıldaki vergi beyanname ve peşinat için lazım olan nakitlerini hazır tutunuz.

Yeni dönemde donanımlı , eğitimli , piyasayı anlayan, sizin menfaatinize gayette ihtiyadi davranacak emlakçılar ile yolunuza devam etmenizi tavsiye ederim.

Konutta yeni projeler ve farkli ürünler Sonbahar gibi pazara sunulmasını bekliyoruz.

Krizlerde Çözümler Doğar….
Krizlerden sonra dünya değişir.
Uzun erimli düşün ve güvenilir liman gayrimenkuldan şaşma .

Birde Metropolitan bölge ve konut olursa cabasi…

Post a comment